تبلیغات
پزشکی - حکم نزدیکی با همسر از پشت از نظر فقهی
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : سمانه عنایت زاده
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
پزشکی
سه شنبه 21 آذر 1391 :: نویسنده : سمانه عنایت زاده        

حکم نزدیکی با همسر از پشت از نظر فقهی

وطی در دبر (عقب) زن به فتوای برخی از مراجع حرام است(1) و به فتوای بعضی کراهت شدید دارد.(2)
برخی فرموده اند: اگر زن راضی نباشد، حرام است و اگر راضی باشد، کراهت شدید دارد.(3)

حکم نزدیکی با همسر از پشت از نظر فقهی

وطی در دبر (عقب) زن به فتوای برخی از مراجع حرام است(1) و به فتوای بعضی کراهت شدید دارد.(2)
برخی فرموده اند: اگر زن راضی نباشد، حرام است و اگر راضی باشد، کراهت شدید دارد.(3)

و بنا بر فتوای آیت الله خامنه ای این عمل کراهت شدید دارد و احتیاط در ترک آن است مخصوصا اگر زن راضی نباشد و در صورتی که موجب اذیت او شود حرام است .(4)

بنابر فتوای آیت الله تبریزی آمیزش با همسر از عقب ، بنابر احتیاط واجب جائز نیست.(5)

به فتوای کسانی که این کاررا جایز نمی دانند، اگر کسی مرتکب شد، باید استغفار و توبه نماید. اگر در حال حیض این کار صورت گرفت، ‌خوب است کفّاره بدهد. کفّاره آن اگر در ابتدای ایام حیض باشد، هجده نخود طلای سکّه دارو اگر در وسط عادت باشد، نُه نخود و قسمت آخرت حیض 5/4 نخود طلای سکه دار باید به فقیر بدهد. البته اگر ناخواسته و سهواً نزدیکی صورت گرفته اشکال ندارد.

 

به هر حال چه این عمل جایز باشد و چه نباشد ، باید توجه داشت که این کار عملی غیر طبیعی است و چه بسا تکرار آن مشکلاتی را در سیستم گوارش و دفع مدفوع برای زن به وجود آورد .بنابراین اطاعت از شوهر در این مسئله لازم نیست به توضیحات ذیل توجه فرمایید :

 

رابطه جنسی از طریق مقعد و احکام شرعی در مورد آن :

این رابطه از نظر شرعی اگر هم جایز باشد ،عملی ناپسند و مردود است و نباید انجام گیرد . در قوانین مجازاتهای اسلامی آمده است اگر مردی همسر خود را مجبور به انجام چنین رابطه ای با وی کند زوجه ( زن) می تواند از شوهر خود شکایت کند. کما اینکه هر چیزی که از نظر اسلام مردود شناخته شود حتما به ضرر انسان می باشد که امروزه از نظر پزشکی نیز ثابت شده که این رابطه یک رابطه پرخطر است .

 

بررسی رابطه جنسی از نوع مقعد و آسیبهای جسمانی آن از منظر پزشکی :

هیچ پزشکی چنین رابطه ای را توصیه نمی کند و مسلما هیچ نظریه مبنی بر سالم بودن و بی ضرر بودن این رابطه ارائه نگردیده ، بر عکس این رابطه همیشه از نظر پزشکی نقض گردیده .

پزشکان گفته اند : دستگاه گوارشی دارای دو نوع اسفنکتر sphincter که یکی از آنها داخلی و غیر ارادیست و دریچه ورودی غذا به معده و خروج آن می باشد و یکی دیگر از این اسفنکتر ها خارجیست که این یکی ارادیست وقتی که غذا بلعیده می شود ، از طریق مری پایین آمده و به سمت معده می رود . در محل ورود و خروج معده ، عضلات حلقوی وجود دارند که به آنها اصطلاحا "اسفنکتر"  (sphincter)  گفته می شود و به عنوان دریچه عمل می کنند.

زمانی که شما احساس می کنید که نیاز به عمل خروج مدفوع از دریچه مقعد را دارید این زمانی است که اسفنکتر داخلی 2 باز شده و همانطور که گفته شد غیر ارادی است .اما عمل باز کردن دریچه مقعد ( اسفنکتر خارجی) و در کل دفع مدفوع ارادی است و دست شما می باشد یعنی از زمانی که احساس کردید نیاز به   اجابت مزاج دارید و خودتان را نگه می دارید تا به محل مناسب برسید و سپس به اراده خودتان باعث خارج شدن مدفوع می شود این نگه داشتن و این عمل خارج کردن مدفوع توسط اسفنکتر خارجی که ارادی است انجام می شود . این مسائل را مطرح کردیم که به اینجا برسیم که رابطه جنسی از راه مقعد یا کلا وارد شدن هر شئی در درون مقعد باعث آسیب دیدگی اسفنکتر خارجی شده و باعث می شود که دریچه خروجی مقعد (Anal) به درستی کار خودش را انجام ندهد یعنی از قدرت ارادی خارج می شود. پس به مرور زمان امکان ارادی خروج مدفوع یا نگه داشتن خود را از دست می دهید .در این صورت نا خواسته و غیر ارادی مدفوع از دریچه مقعد خارج می شود در این صورت همیشه لکه هایی از مدفوع در لباس زیر مشاهده می گردد. که مسلما این برای هیچ آدمی خوشایند نیست.

از جهتی دیگر سایر بیمارهای عفونی ، ویروسی همانند هپاتیت، ایدز، سفلیس و سایر بیماری های مقاربتی از طریق مقعد راحت تر منتقل می شوند خیلی از افراد تصور می کنند که در رابطه مقعدی هیچ خطری آنها را تهدید نمی کند که باید عرض کنم اتفاقا چون درون مقعد حاوی باکتریهای زیادی می باشد، انتقال ویروسهایی نظیر ایدز و ... راحتتر انجام می گیرد. این باکتریهای با شستشو از بین نمی روند.(6) این هم ذکر کنم که این باکتری ها در مقعد از نظر جذب ویتامین ها و ...  که در روده کوچک جذب نمی شوند برای انسان بسیار مفید هستند.

لااله الاالله استغفرالله ربی واتوب الیه

پی نوشت ها :

(1)آیات عظام: خویی،‌ اراکی و سیستانی؛ توضیح المسائل مراجع، مسئلة 450 و ذیل آن.

(2)امام خمینی ، همان .

(3)آیت الله فاضل ،همان.

(4)آیت الله خامنه ای ، پاسخ سوال های مورد ابتلا س 65 .

(5)آیت الله تبریزی، استفتائات جدید، س 1463.

(6)ر.ک: طب در قرآن، ص.181و 182

سوال) نزدیكی كردن از پشت هم از نظر دین وهم از نظر عقل وهم از نظر علم مردود است .اما وجود میل درونی را نمی شود منكر شد .این كار برای مرد لذت بیشتر وبرای زن درد آور و خطرناك است وحتی شاید مرگ آفرین باشد زیرا اعصاب حسی بسیار زیادی درناحیه دفعی وجود دارد كه تحریك شدید آنها در بعضی افراد گفته شده است كه می تواند مرگ آور باشد..پس برای پاسخ این میل درونی چه راهی وجود دارد؟

جواب) علاوه بر این که در درستی این قضیه که « نزدیکی از پشت برای مردان لذت بیشتری دارد » تردید جدی و اساسی وجود دارد ، این نکته نیز قابل دقت است که هر خواسته ای که مطابق میل درونی آدمی است ، الزاما درست و قابل تایید نمی باشد . بسیاری از خواسته های درونی انسان ها ، از تربیت ناصحیح ، آموخته های ناصواب و ... سرچشمه می گیرد .در موضوع بحث ما نیز آنچه مسلم است ، غریزه صحیح و دست نخورده انسان دستور می دهد که ارتباط و لذت جنسی از همان راه طبیعی و معهود انجام گیرد . اما عواملی که در بالا اشاره شد ،ممکن است غریزه اولیه را تحت تاثیر قرار داده و خواهان تجربه راه های دیگر باشد .

 

منبع : پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی (www.pasokhgoo.ir)

 

احكام مربوط به كامجویى از پشت زن

قرآن كریم:

1)نِسَاؤُكُمْ حَرْثٌ لَكُمْ فَأْتوْا حَرْثَكُمْ أَنَّى‏ شِئْتُمْ....

"همسران شما محل بذر افشانى شما هستند، بنا بر این هر زمان‏بخواهید مى‏توانید با آنها آمیزش نمایید..."


2)...فَإِذَا تَطَهَّرْنَ فَأْتُوهُنَّ مِنْ حَیْثُ أَمَرَكُمُ اللَّهُ...

"... چون پاك شدند از آن جا كه خدا فرمان داده است با ایشان‏نزدیكى كنید..." (قائلان به حرمت به این آیه استشهاد مى‏كنند.)

3 - خداوند از زبان پیامبرش لوط كه قومش را مورد خطاب قرارداده بود، مى‏فرماید:

یَاقَوْمِ هَؤُلاءِ بَنَاتی هُنَّ أَطْهَرُ لَكُمْ...

"گفت: اى قوم من! اینها دختران من هستند (ومن حتى حاضرم‏دختران خودم را به عقد شما در آورم اینها) براى شما پاكیزه‏ترند"


قَالَ هؤُلآءِ بَنَاتِی إِن كُنتُمْ فَاعِلِینَ

"لوط به قوم خود گفت: من این دخترانم را به نكاح شما مى‏دهم تااگر خیال عملى دارید انجام دهید." معتقدان به جواز این كار به این آیه‏وآیه 78 سورة هود و223 سوره بقره استشهاد مى‏كنند


حدیث شریف:

1 - عبد اللَّه بن ابى یعفور مى‏گوید: از ابو عبد اللَّه‏علیه السلام درباره مردى‏پرسیدم كه از پشت با زنش نزدیكى مى‏كند. فرمود: "اگر زن راضى‏باشد اشكالى ندارد."

2 - همو مى‏گوید: از ابو عبد اللَّه‏علیه السلام درباره نزدیكى با زنان از عقب‏پرسیدم وحضرت‏علیه السلام فرمود: "اشكالى ندارد، ولى من دوست ندارم‏تو این كار را بكنى."

3 - على بن حكم مى‏گوید: از صفوان شنیدم كه مى‏گفت: به امام‏رضاعلیه السلام عرض كردم مردى از دوستان شما از من خواسته پرسشى رامطرح كنم كه او مى‏ترسد آن را مطرح كند واز شما شرم دارد.حضرت‏علیه السلام فرمود: "پرسش او چیست؟" او مى‏گوید: عرض كردم:آیا مرد مى‏تواند با زنش از عقب نزدیكى كند؟ حضرت‏علیه السلام فرمود:"آرى، این به دست خود اوست." عرض كردم: شما نیز این كار رامى‏كنید؟ فرمود: "نه ما این كار را نمى‏كنیم."

 

تفصیل احكام:

1 - بنا به نظر اقوى - كه نظر مشهور است - نزدیكى كردن با زن یا كنیز از عقب جایز مى‏باشد، ولى شدیداً كراهت دارد، و احوط، ترك ‏این كار است، به ویژه هنگام عدم رضایت زن یا زیان رساندن بدو،چنان كه خبر ابن ابى یعفور - كه پیشتر گفته شد - بر آن دلالت دارد.

2 - بنابر جواز این عمل، آیا مى‏توان در ایام حیض از عقب با زن‏نزدیكى كرد؟ اقوى چنین است.

3 - نزدیكى از عقب همچون جماع طبیعى است در وجوب‏غسل، عده گرفتن، تعلق گرفتن مهر، باطل كردن روزه، ثابت شدن‏حد زنا اگر زن بیگانه باشد، واینكه ملاك تحقق جماع، دخول حشفه(قسمت جلویى آلت تناسلى مرد)یا به مقدار آن، و در حرمت دخترومادر زن، ودیگر احكام مصاهره كه بر دخول مترتب است.

4 - این نوع جماع در حصول حلال شدن زن سه طلاقه كافى‏نیست، زیرا در اخبار آمده است كه باید زن ومرد )عسیله( همدیگررا بچشند )كنایه از انزال در رحم زن است( پس در این حالت آمیزش‏جنسى باید از طریق طبیعى صورت پذیرد.

5 - بعید به نظر مى‏رسد كه این كار از آمیزش جنسى واجب چهارماه یكبار، كفایت كند .

 

منبع : دفتر آیت الله سید محمد تقی مدرسی(www.almodarresi.com)

 

نزدیکی با خانم ها از پشت از نظر آیات عظام چه حکمی دارد؟

آیات عظام: امام، بهجت، خامنه­ای، صافی، مکارم، نوری کراهت شدید دارد.

» امام خمینی، آیت الله نوری و آیت الله فاضل، تعلیقات العروه ج2، النکاح، الفصل الاول، م 1؛

» آیت الله صافی، توضیح المسائل مراجع، م 450؛

» آیت الله خامنه­ای، استفتاء س 419؛

» آیت الله مکارم، تعلیقات علی العروه، احکام الحیض، السابع و دفتر آیت الله بهجت.

» آیت الله سیستانی: اگر زن راضی باشد، کراهت شدید دارد و اگر راضی نباشد، بنا بر احتیاط واجب جایز نیست.

» آیت الله سیستانی، توضیح المسائل مراجع، م 450.

» آیت الله تبریزی و آیت الله وحید: بنا بر احتیاط واجب جایز نیست.

» آیت الله تبریزی، استفتائات، س 1463 و منهاج الصالحین، ج 1، م228 و آیت الله وحید، منهاج الصالحین، ج 2، م 228.

 

برخی عوارض این عمل مقاربت از پشت(دِبَر) با زن عبارتند از:

1. مهمترین عارضه ای که مجامعت از طریق مقعد برای زن دارد این است که چون لذت حقیقی جنسی برای زن از طریق مقاربت از فرج و مجرای تناسلی حاصل می­شود نه از طریق مقعد، بنابراین زن دچار سردمزاجی و بی میلی جنسی شده و در آینده نزدیک خود را موجودی می­یابد که وسیله دفع شهوت شوهرش شده و خودش نباید از این غریزه خدادادی لذتی ببرد.

2. از آنجا که ساختمان مقعد طوری است که ظرفیت پذیرش آلت مرد را ندارد (بر خلاف واژن یا فرج که خاصیت ارتجاعی و لغزنده دارد) و هر لحظه امکان آسیب دیدگی ماهیچه حلقوی (اسفنگتر) دهانه مقعد و حتی پارگی آن وجود دارد. در نتیجه زن گرفتار درجاتی از بی­اختیاری مدفوع شده و نیازمند جراحی و عوارض بعدی می­شود. چون مرد در حال لذت جنسی فقط به فکر دفع شهوت خود است و حرکات بدون کنترل او هر لـحـظه می­تواند به زن آسیب فیزیکی وارد کند.

3. مقعد محل ذخیره فضولات دستگاه گوارش (مدفوع) است که حاوی میکروبها فراوانی است. در اثر مالش و دخول آلت این میکروبها می­توانند وارد دستگاه تناسلی مرد شده، خود او را به عفونتهای خاصی مبتلا سازند. در حالی که مقاربت از راه واژن یا فرج چنین عوارضی به همراه ندارد.

4. مخاط مقعد بسیار ظریف و نازک اسیت و احتمال پارگی و انتقال ویروس ایدز از طریق آن به داخل خون زیاد است و حتی یکی از علل شیوع ایدز در غرب از طریق جنسی، لواط و مقاربت از طریق مقعد است.

5. از آنجا که دهانه مقعد دارای ماهیچه­ای حلقوی است، مانند یک کش محکم دور آلت مرد را گرفته و در لحظه خروج منی مانند یک سد عمل می­کند. و در اثر این عمل احتمال پس زدن منی به عقب و فشار به کیسه­های منی و غده پروستات و عوارض ناشی از آن خیلی زیاد است.

6. و نـکتـه آخـر اینکه از جمله عوارض مقاربت از راه مقعد ابتلای مرد به زودانزالی در آینده است در نتیجه نمی­تواند آنگونه که باید از همبستری با همسرش لذت ببرد و بنابراین دچار سردمزاجی شده و مشکلات روحی پیدا خواهد کرد.

ج) شرعاً اشکال ندارد ولی رعایت مسائل بهداشتی را بنمایید.

 

منبع) پایگاه اندیشه قم

 

دوستان عزیز با توجه به مطالب فوق که شمه ای از فتوای مراجع تقلید در این مورد است لازم است به نظر مرجع تقلید خود مراجعه کنید . در ضمن شدیدا توصیه می کنم به خاطر سلامتی همسرتان از این عمل دست بردارید و از شیوه طبیعی آمیزش و کامجویی جنسی نمایید.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 8 مرداد 1398 01:31 ق.ظ

Good write ups. Appreciate it!
pharmacy canada reviews canada drugs pharmacy canadianpharmacyusa24h no 1 canadian pharcharmy online canada online pharmacies surrey most reliable canadian pharmacies canada medications buy canadian pharmaceuticals drugs for sale usa
دوشنبه 3 تیر 1398 07:07 ق.ظ

Thanks! A good amount of stuff!

generic low dose cialis generic cialis with dapoxetine legalidad de comprar cialis acquistare cialis internet cialis coupon cialis super kamagra price cialis per pill generic cialis with dapoxetine cialis generico lilly free cialis
جمعه 31 خرداد 1398 03:26 ب.ظ

You stated that really well.
tadalafil 5mg wow cialis tadalafil 100mg generic cialis tadalafil acquistare cialis internet cialis 5mg billiger cipla cialis online cialis australia org sublingual cialis online purchase once a day cialis cialis generico en mexico
پنجشنبه 30 خرداد 1398 04:10 ق.ظ

Seriously all kinds of excellent facts!
click here take cialis link for you cialis price chinese cialis 50 mg does cialis cause gout canada discount drugs cialis look here cialis order on line cialis uk next day costo in farmacia cialis cialis 20 mg cost cialis diario compra
دوشنبه 27 خرداد 1398 09:59 ب.ظ

Kudos. I like this!
cialis herbs cost of cialis per pill cialis daily cialis super kamagra cialis baratos compran uk buy cialis price cialis per pill cialis para que sirve cialis mit grapefruitsaft what is cialis
دوشنبه 27 خرداد 1398 07:06 ق.ظ

Thank you! A good amount of postings.

we like it cialis price can i take cialis and ecstasy cialis taglich look here cialis cheap canada chinese cialis 50 mg where to buy cialis in ontario safe site to buy cialis online wow look it cialis mexico buy original cialis cialis 30 day sample
یکشنبه 26 خرداد 1398 03:07 ق.ظ

Thanks! Helpful information!
bulk cialis cialis daily dose generic cialis ahumada where cheapest cialis wow cialis 20 get cheap cialis import cialis generic for cialis cialis tadalafil online cialis uk next day
شنبه 25 خرداد 1398 01:21 ب.ظ

Incredible all kinds of valuable information.
cialis sale online viagra vs cialis cialis sicuro in linea viagra cialis levitra cialis y deporte cialis vs viagra price cialis best cialis efficacit where cheapest cialis canadian drugs generic cialis
شنبه 25 خرداد 1398 02:11 ق.ظ
It's amazing in support of me to have a web page, which is good designed for my know-how.
thanks admin
homepage - Weldon - site
پنجشنبه 23 خرداد 1398 06:27 ب.ظ

Cheers! Ample information.

buy original cialis cialis daily cialis australia org cialis preise schweiz comprar cialis navarr cialis for bph cuanto cuesta cialis yaho cialis 20 mg cost cialis patentablauf in deutschland we choice cialis uk
چهارشنبه 22 خرداد 1398 03:08 ب.ظ

Fantastic knowledge. Thank you!
acheter du cialis a geneve try it no rx cialis cialis generique 5 mg wow cialis tadalafil 100mg cialis coupons printable cialis et insomni cialis for sale cialis generic tadalafil buy cialis cost import cialis
جمعه 17 خرداد 1398 08:40 ب.ظ

Fantastic tips. Regards!
tadalafilo precios de cialis generico cialis dosage amounts cialis sicuro in linea we choice free trial of cialis cialis rezeptfrei sterreich what is cialis viagra vs cialis cialis patentablauf in deutschland cialis sicuro in linea
جمعه 30 فروردین 1398 02:47 ق.ظ
erectile dysfunction medical treatments http://viagralim.us erectile dysfunction medical treatments !
This is a topic that is near to my heart... Thank you! Where are your contact details though?
چهارشنبه 21 فروردین 1398 04:56 ب.ظ

Really tons of wonderful knowledge!
canadian pharmacy cialis canadian pharmacies that are legit canadian pharmacies stendra pharmacy canada reviews canadian pharmacies that ship to us canada medication pharmacy canadian prescriptions online serc 24 mg canadian medications by mail buy viagra online usa northwest pharmacies
جمعه 16 آذر 1397 01:28 ق.ظ

Kudos, Numerous forum posts.

estudios de cialis genricos acquistare cialis internet cialis tadalafil comprar cialis 10 espa241a how to purchase cialis on line generic cialis with dapoxetine cialis prezzo in linea basso cialis pills boards we like it cialis soft gel buy cialis sample pack
پنجشنبه 15 آذر 1397 06:02 ق.ظ

Regards, Excellent stuff.
order a sample of cialis cialis professional yohimbe achat cialis en itali cipla cialis online callus weblink price cialis cialis in sconto recommended site cialis kanada cialis generico postepay we like it safe cheap cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 01:51 ق.ظ

Nicely put, With thanks!
wow cialis tadalafil 100mg ou acheter du cialis pas cher cialis for sale warnings for cialis buy cialis free generic cialis cialis tadalafil cialis for sale south africa non 5 mg cialis generici cialis 20 mg cost
دوشنبه 12 آذر 1397 12:49 ب.ظ

Awesome advice. Thanks!
canadian discount cialis cost of cialis cvs we recommend cheapest cialis cialis 5mg buying cialis in colombia buy cialis online nz compare prices cialis uk non 5 mg cialis generici cialis rezeptfrei sterreich buying brand cialis online
دوشنبه 12 آذر 1397 01:32 ق.ظ

You stated that superbly.
cialis sale online 5 mg cialis coupon printable cialis 200 dollar savings card 40 mg cialis what if i take the best choice cialis woman we recommend cialis info cialis 30 day trial coupon buying cialis in colombia weblink price cialis cialis patent expiration
یکشنبه 11 آذر 1397 12:26 ب.ظ

You expressed it fantastically.
if a woman takes a mans cialis generic cialis 20mg tablets cialis 200 dollar savings card cialis en mexico precio when can i take another cialis cialis australian price tadalafil generic generic cialis pill online cialis tablets acheter cialis meilleur pri
شنبه 10 آذر 1397 12:54 ق.ظ

Fantastic write ups, Thank you!
free cialis brand cialis generic cost of cialis per pill cialis prezzo in linea basso cialis canada on line low dose cialis blood pressure where to buy cialis in ontario cialis reviews how do cialis pills work cialis rezeptfrei
جمعه 9 آذر 1397 01:30 ب.ظ

With thanks. I like this.
cialis billig cialis for sale in europa ou trouver cialis sur le net buy cialis online legal how much does a cialis cost cialis farmacias guadalajara cialis pills price each does cialis cause gout cialis official site click here take cialis
چهارشنبه 7 آذر 1397 01:46 ب.ظ

Amazing lots of useful info.
how to buy cialis online usa cialis online discount cialis cialis vs viagra cialis with 2 days delivery cialis 5mg prix prezzo di cialis in bulgaria enter site natural cialis cialis mit grapefruitsaft only best offers 100mg cialis
چهارشنبه 7 آذر 1397 01:47 ق.ظ

You actually reported it effectively!
we like it safe cheap cialis cialis 20 mg cost cialis online does cialis cause gout how to buy cialis online usa discount cialis wow cialis tadalafil 100mg trusted tabled cialis softabs cialis prices price cialis best
پنجشنبه 19 مهر 1397 08:09 ق.ظ

Thank you. A good amount of tips.

levitra prices buy levitra 10mg levitra buy levitra 10mg cheap 20mg levitra levitra 20 mg bayer prezzo levitra 20mg levitra without a doctor prescription buy levitra 20 mg buy levitra 10mg
یکشنبه 8 مهر 1397 03:09 ق.ظ

Amazing content, Cheers.
buy cialis sample pack cialis tadalafil online cialis in sconto cialis pills boards cialis online we recommend cialis info viagra or cialis cialis 5 mg para diabeticos we recommend cheapest cialis cialis generique 5 mg
جمعه 6 مهر 1397 11:55 ب.ظ

Nicely put, Thank you.
brand cialis generic cialis online cialis pills brand cialis generic tadalafil generic cialis generique cialis 30 day trial coupon generic cialis tadalafil acheter cialis kamagra cialis sans ordonnance
سه شنبه 27 شهریور 1397 03:41 ب.ظ

You mentioned that wonderfully!
callus cialis uk next day only best offers cialis use female cialis no prescription the best site cialis tablets acquistare cialis internet tadalafil 20 mg warnings for cialis generico cialis mexico cialis tablets for sale
پنجشنبه 15 شهریور 1397 04:06 ق.ظ

You actually said it fantastically!
cialis pills price each viagra vs cialis cialis dosage purchase once a day cialis callus cialis 10mg prix pharmaci we like it safe cheap cialis link for you cialis price interactions for cialis only best offers cialis use
سه شنبه 13 شهریور 1397 07:52 ب.ظ

You actually stated that exceptionally well!
are canadian online pharmacies safe reputable canadian prescriptions online online pharmacy canada medication list canada pharmacies account canadian drug canadian pharmaceuticals reviews best canadian pharmacies online northwest pharmacies in canada northwestpharmacy
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30